Poznań: Poniedziałek - Piątek: 8:00 - 18:00
os. St. Batorego 80A/L3
Śrem: Poniedziałek, Środa: 9:00 - 19:00
ul. Chłapowskiego 1klł
Metoda ta jest odmianą badania ultrasonograficznego opartą o tzw. zjawisko Dopplera. Zjawisko to polega na zmianie częstotliwości odbitej fali akustycznej od ruchomej przeszkody. Zbliżanie się przeszkody do źródła fali powoduje wzrost częstotliwości, a oddalanie – zmniejszenie częstotliwości odbitej fali. Różnica tych częstotliwości zwana jest przesunięciem dopplerowskim. Zjawisko to zostało wykorzystane w budowie specjalnych aparatów ultradźwiękowych, które umożliwiają ocenę przepływu krwi w naczyniach krwionośnych i sercu. Ultradźwięki odbite od poruszającej się masy krwinkowej powracają do sondy z inną niż wyjściowa częstotliwością. R& oacute;żnica tych częstotliwości jest podstawą uzyskiwania obrazów dopplerowskich. Zmiana prędkości przepływu krwi rejestrowana jest w postaci fali ciągłej, fali pulsacyjnej lub prezentacji kolorowej.
W ultrasonografii dopplerowskiej można ustalić, czy widoczna struktura anatomiczna jest naczyniem krwionośnym, czy istnieje w niej ruch krwi i jaki ma charakter – korkowy, laminarny czy burzliwy, jaki jest kierunek przepływu krwi. Można też tą metodą ocenić zmiany prędkości przepływu krwi w miejscu przeszkody wewnątrznaczyniowej czy przewężenia całego naczynia, przedstawić unaczynienie patologicznego guza oraz obliczyć ilościowe parametry przepływu krwi.
Nakładany jest chłodny żel na skórę (na badaną część ciała). Żel ułatwia przenikanie fali ultradźwiękowej i przesuwanie głowicy ultrasonografu. Głowica jest przykładana i wodzona na powierzchni badanej części ciała. Obserwując obraz na ekranie monitora uzyskujemy efekt badania. Czynnikiem wyróżniającym badanie Dopplera od zwykłego badania USG jest towarzyszący mu efekt dźwiękowy – szum krwi przepływającej przez naczynia.
Bardzo często wcześniej wykonane jest tradycyjne badanie ultrasonograficzne.
Nie ma specjalnych zaleceń.
Dzięki całodobowej rejestracji online automatycznie otrzymasz proponowaną datę wizyty, wiadomość sms przypominającą o wizycie, historie wizyt, a także będziesz miał dostęp do swoich wyników badań diagnostycznych.
Dzięki całodobowej rejestracji on-line automatycznie otrzymasz proponowaną datę wizyty, wiadomość e-mail przypominającą o umówionej wizycie, dostęp do pełnej historii wizyt, a także dostęp do swoich wyników badań diagnostycznych.
Os. St. Batorego 80A/L3, 60-687 Poznań
Poniedziałek - Piątek: 8:00 - 18:00
Laboratorium ALAB: od 7:30-10:00
Całodobowo: e-rejestracja
ul. D. Chłapowskiego 1 KLŁ, 63-100 Śrem
Poniedziałek, Środa: 9:00 - 19:00
Całodobowo: e-rejestracja
Wszelkie prawa zastrzeżone | WCM Remedium
Projekt wykonany przez: Ecommercy